Mimo pandemii zainteresowanie działkami nie słabnie

Pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zakupem działek w Warszawie. Wraz z naszymi klientami zakontraktowaliśmy tereny, na których łącznie będzie można wybudować ok. 140 tys. m kw. Powierzchni Użytkowej Mieszkań (PUM). To wynik zbliżony do ubiegłorocznego – wyliczają eksperci Greenfields.

Według danych GUS od stycznia do września 2020 r. oddano do użytkowania 156,5 tys. mieszkań. To o 7,4 proc. więcej niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Przez pierwszych dziewięć miesięcy roku było to 167,3 tys. mieszkań, czyli o 6,2 proc. mniej, niż w analogicznym okresie roku 2019.

Eksperci Greenfields porównali dane

Jednocześnie, jak wynika z analiz ekspertów Greenfields, zainteresowanie działkami pod budowę inwestycji mieszkaniowych w Warszawie nie słabnie.

– W tym roku, wraz z naszymi klientami, zakontraktowaliśmy działki, na których łącznie będzie można wybudować ok. 140 tys. m kw. PUM  – mówi Michał Różycki, dyrektor Działu Nieruchomości Gruntowych Greenfields. – Rok 2020 jeszcze się nie zakończył, przewidujemy, że będzie równie dobry co rok 2019, w którym liczba transakcji była zbliżona (ok. 145 m kw. PUM). I lepszy niż 2018, w którym to zakontraktowaliśmy ok. 130 tys. m kw. PUM.

Krótkotrwałe zmniejszenie zainteresowania działkami  widoczne było w marcu i kwietniu, gdy obowiązywały największe obostrzenia.

– Wynikało to z konieczności adaptacji do nowej sytuacji, ograniczeń w przemieszczaniu się, a także zdalnej pracy firm i urzędów – uważa Michał Różycki. – W maju, kiedy okazało się, że najgorsze mamy za sobą, deweloperzy otworzyli biura sprzedaży, klienci zaczęli kupować mieszkania, wszystko wróciło do normy.

Co ciekawe, eksperci Greenfields podkreślają, że to właśnie w okresie największego lockdownu firma podpisała cztery umowy przedwstępne i sfinalizowała transakcję sprzedaży działki na ul. Jutrzenki, gdzie obecnie firma Dantex buduje osiedle mieszkaniowe.

Inwestorzy głodni działek

– Trzeba pamiętać, że inwestorzy w Warszawie są głodni działek, a negocjacje dotyczące sprzedaży nieruchomości mogą trwać nawet 1-2 lata. Zakupy nieruchomości planowane są więc długofalowo. Ze spokojem patrzmy także na rok 2021, bo mimo drugiej fali koronawirusa, żaden z klientów nie wycofał się z negocjacji  – wyjaśnia Michał Różycki.

Duże miasta, przyciągające biznes i nowych mieszkańców jeszcze przez długie lata będą obszarem wzmożonej aktywności deweloperów mieszkaniowych. Według GUS od stycznia do września 2020 r., najwięcej mieszkań oddanych do użytkowania oraz tych, których budowę rozpoczęto, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio 33,3 tys. i 30,1 tys.) oraz wielkopolskim (16,7 tys. i 17,0 tys.).

Również w województwie mazowieckim zanotowano największą liczbę mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (31,5 tys. mieszkań).

Zdaniem Greenfields w Warszawie największym zainteresowaniem cieszą się działki w dzielnicach: Śródmieście, Wola, Ochota, Mokotów, Wawer, Włochy.

Greenfields działa na rynku od 2005 roku, świadcząc usługi profesjonalnego doradztwa przy przygotowaniu nieruchomości i sprzedaży terenów inwestycyjnych.

Osiedle Lumea – etap 5

Czas biegnie nieubłaganie. Z naszej perspektywy nie tak dawno mieliśmy przyjemność doradzać BI przy transakcji zakupu gruntu na warszawskim Bemowie.

Read More »