Rynek magazynowy w 2023 roku

NBP prognozuje dalszy wzrost zapotrzebowania na grunty, w tym powierzchnie przemysłowo – logistyczne.– Atrakcyjna dla inwestora działka, gotowa do sprzedaży, jest uzbrojona w decyzje, co znacznie skraca proces realizacji projektu inwestycyjnego – podkreślają eksperci Greenfields.

Rynek magazynowy mocno się trzyma na nogach –  w III kwartale 2022 roku zasoby magazynowe w Polsce szacowano na ok. 27,1 mln mkw. – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Ponadto w tym czasie w budowie znajdowało się ok. 4 mln nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Inwestowanie w nieruchomości. Prognozy dla rynku magazynowego

Mimo obecnej niekorzystnej sytuacji gospodarczej, opublikowane prognozy dla rynku są optymistyczne. „Rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce pozostał w fazie dynamicznego rozwoju, a popyt i podaż także utrzymywały się na wysokim poziomie” – czytamy w raporcie z grudnia 2022. Przyczyną dużego zapotrzebowania inwestycyjnego na powierzchnie magazynowe, na co również zwracają uwagę eksperci NBP, jest dalszy rozwój handlu internetowego.

Według NBP część firm funkcjonujących na obszarach objętych działaniami wojennymi będzie chciała przenieść działalność do krajów, w których jest bezpiecznie, co najpewniej przyczyni się do dalszego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie przemysłowo – logistyczne.

Grunty pod inwestycje magazynowe. Liczy się przygotowanie

Eksperci nie mają wątpliwości, że atrakcyjna dla poszukujących gruntów pod inwestycje działka, to przede wszystkim działka jak najlepiej przygotowana do budowy. Czyli taka – dla której wydano wszystkie niezbędne decyzje administracyjne – decyzję środowiskową, pozwolenie na budowę, lub, w przypadku braku planu miejscowego, warunki zabudowy, co znacznie skraca proces realizacji całej inwestycji i pozwala na szybkie rozpoczęcie budowy.

Proces pozyskania wszelkich decyzji, które umożliwiają rozpoczęcie budowy magazynu czy obiektu o funkcji produkcyjnej jest czasochłonny, zajmuje nawet do 3 lat – podkreśla Karolina Jaworska, menadżerka Działu Pozyskiwania Nieruchomości Greenfields. Jeżeli inwestor ma do wyboru dwie działki wystawione na sprzedaż: uzbrojoną we wszelkie decyzje i taką, dla której trzeba pozyskać wszelkie uzgodnienia, wybór będzie oczywisty i zainwestuje kapitał w tę uzbrojoną.

Rynek magazynowy. Jakich lokalizacji szukają inwestorzy?

Nieustannie zainteresowaniem inwestorów magazynowych cieszą się lokalizacje premium, oraz duże grunty pod magazyny wielkopowierzchniowe. Rozwija się też segment magazynów na terenach miast – te inwestycje zapewniają skrócenia czasu dostawy produktów do klienta.

Inwestorzy szukają działek pod zabudowę z dobrym dojazdem, zlokalizowanych przy węzłach komunikacyjnych. Rozwija się także segment magazynów, zlokalizowanych w obszarach miejskich tzw. magazynów ostatniej mili – podkreśla Karolina Jaworska.

Obecnie mamy w ofercie m.in. grunt pod zabudowę magazynowo-produkcyjną na Białołęce w okolicy Trasy Toruńskiej (działka o powierzchni ok. 3 ha) i Annopola (5 ha) oraz w dzielnicy Włochy, przy Al. Jerozolimskich (3,7 ha). A także pod Warszawą – w Bobrowcu (gmina Piaseczno), przy budowanej trasie S7 – wylicza Karolina Jaworska.

Posiadasz działkę i chcesz ją przygotować do sprzedaży? A może poszukujesz nieruchomości pod zabudowę magazynową lub produkcyjną? Zajmiemy się kompleksową opieką nad procesem transakcji, pomożemy w sprzedaży gruntu lub w jego pozyskaniu. Skontaktuj się z nami.