Proste projekty się skończyły

Ponad 18 lat działalności na rynku nieruchomości pozwoliło nam zbudować kompetencje i wyspecjalizowany zespół in-house. Naszą przewagą rynkową jest świadczenie kompleksowych usług doradczych.

Read More »

Nie tylko Cavatina inwestuje w ziemię

Cavatina zapłaci blisko 150 mln zł za hektarową działkę w centrum Warszawy. Takich wielkich transakcji było ostatnio na tym rynku więcej.

Cavatina Holding potwierdziła w komunikacie giełdowym informację ujawnioną przez PB, że to ona była nabywcą hektarowej działki przy ul. Chmielnej 75 w Warszawie. Warunkowa umowa sprzedaży z Pocztą Polską – warunkiem jest nieskorzystanie z prawa pierwokupu przez Krajowy Zasób Nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa – została podpisana 12 października, a cena sprzedaży ustalona na 147,6 mln zł brutto.

Cavatina nadal nie informuje o planach inwestycyjnych w tym miejscu. Według ostatnich zapisów planistycznych obowiązuje tam jeszcze funkcja biurowa z czasów, gdy o warunki zabudowy występowała Poczta, która rozważała w tym miejscu budowę siedziby. Deweloper prowadzi jednak inwestycje zarówno biurowe, jak też mieszkaniowe.

147,6 mln zł za hektarową działkę to oficjalny rekord ostatnich lat – cena 1 m kw. gruntu, jeśli zostaną spełnione warunki transakcji, wyniesie aż 14 tys. zł. Kolejna w rankingu byłaby ziemia kupiona przez Dom Development od Warszawy we wrześniu ubiegłego roku przy ul. Beethovena – cena za m kw. wyniosła ponad 6200zł. Trzecie miejsce na podium przypada działce kupionej przez firmę Strus od Banku Pekao przy ul. Chełmskiej – 5800zł za m kw.

Przy porównywaniu cen ziemi należy uwzględnić, ile PUM (powierzchni użytkowej mieszkań – red.) możemy tu zrealizować. Im więcej PUM na danym terenie, tym bardziej rośnie wartość działki – mówi Aleksandra Wołodźko, CEO Greenfields.

Jako przykład podaje dwa zakupy spółki Dom Development przy ul. Powązkowskiej. Kupiona w 2011r. od WTBS Kwatera prawie 10-hektarowa działka kosztowała 170 mln zł, a kupiony w 2017r. od spółki Mirabelle Investments, powiązanej z firmą Apricot, grunt o powierzchni 4,3 ha- 184,6 mln zł. W tym drugim przypadku cena metra ziemi wyniosła 4290zł, a w pierwszym tylko 1720zł.

Artykuł ukazał się na na portalu Puls Biznesu:
https://www.pb.pl/nie-tylko-cavatina-inwestuje-miliony-w-ziemie-1198132

Proste projekty się skończyły

Ponad 18 lat działalności na rynku nieruchomości pozwoliło nam zbudować kompetencje i wyspecjalizowany zespół in-house. Naszą przewagą rynkową jest świadczenie kompleksowych usług doradczych.

Read More »