Opóźnienia w procedurach utrudniają inwestycje

W pandemii, szczególnie w jej początkowej fazie, aż 84  proc. inwestorów odnotowało wydłużenie procedur administracyjnych – wynika z najnowszych danych Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

– Najwięcej ankietowanych wskazało na kwestie dotyczące pracy urzędów oraz sądów wieczystoksięgowych. Spowolnienie procedur widać także w inspektoratach nadzoru budowlanego – mówi Patryk Kozierkiewicz z PZFD.

Na utrudnienia związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę wskazało aż 51 proc. badanych. „Na taki stan rzeczy wpływają między innymi braki kadrowe, niski stopień cyfryzacji, czy dezorganizacja pracy związana z pandemią” – czytamy w najnowszym raporcie PZFD „Bariery i możliwości branży deweloperskiej”.

Inwestycje z poślizgiem

– Obserwujemy opóźnienia, które znacznie utrudniają realizowanie inwestycji – potwierdza Justyna Cymerman, dyrektorka Działu Urbanistyki Greenfields. Obecnie dla swoich klientów firma proceduje około 50 decyzji administracyjnych, w tym m.in. wniosków o pozwolenie na budowę, wniosków o wydanie warunków zabudowy, a także decyzji środowiskowych.

– Opóźnienia uderzają nie tylko w inwestorów, ale i w mieszkańców Warszawy – mówi Justyna Cymerman. – Pamiętajmy, że jeśli deweloper buduje osiedle, zobowiązany jest do realizacji inwestycji celu publicznego, np.: dróg, ścieżek rowerowych  czy terenów zielonych, które poprawiają komfort życia okolicznych mieszkańców. Te inwestycje również nie mogą zostać zrealizowane, jeśli nie ma pozwolenia na budowę.

Z opóźnieniami rosną… ceny

Eksperci Greenfields wskazują także na inne negatywne skutki. – W sytuacji, gdy na rynku mieszkań jest stosunkowo mało, a zainteresowanie klientów nie słabnie – ceny rosną. Mało tego, na wyższą cenę przekładają się także opóźnienia. Bo obsługa przeciągających się procedur administracyjnych przez cały zespół ekspertów dewelopera, powoduje wzrost kosztów przygotowania ­inwestycji.  W efekcie – ceny mieszkań są wyższe – podkreśla Justyna Cymerman.

Jak podaje PZFD średni czas realizacji inwestycji mieszkaniowej wynosi około 5 lat i w ostatnich latach nieustannie się wydłuża.