„Wuzetki” bardziej jawne. Burmistrzowie będą je publikować w internecie

Urzędy dzielnic będą publikować w internecie wnioski o pozwolenia na budowę i warunki zabudowy, a także same decyzje o wydaniu pozwoleń i „wuzetek” w internecie. – Czemu dopiero teraz? – pytają warszawscy aktywiści i politycy Prawa i Sprawiedliwości.

– Chcemy aby w Warszawie obowiązywały najwyższe standardy. Wszystko musi być jasne i przejrzyste, dlatego na stronach internetowych dzielnic rządzonych przez Koalicję Obywatelską będą zamieszczane m.in. decyzje o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę – zakomunikował mediom Marcin Kierwiński, przewodniczący warszawskiej Platformy Obywatelskiej.

To po części reakcja na sprawę Artura W., burmistrza Włoch, który niedawno został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne po przyjęciu od tureckiego biznesmena łapówki, która miała być zapłatą za wydanie tzw. warunków zabudowy dla inwestycji przy ul. Łopuszańskiej.

Warunki zabudowy, nazywane popularnie wuzetkami, to wstępne uzgodnienie kształtu inwestycji na terenach, na których nie obowiązuje plan zagospodarowania. W Warszawie tylko ok. jednej trzeciej powierzchni jest pokryte planami, prawie połowa pozwoleń na budowę jest wydawana poprzez „wuzetki”. Ten tryb wydawania pozwoleń na inwestycje jest od lat krytykowany, bo „wuzetki” są wydawane w zaciszu gabinetów urzędników, bez kontroli społecznej, na podstawie niejasnych kryteriów.

Kierwiński zapowiada ujawnienie „wuzetek”. Czemu nie Trzaskowski?

Pewne zaskoczenie może budzić fakt, że to Kierwiński, a nie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zapowiada tak ważną zmianę. Działacze warszawskiej Platformy tłumaczą, że chodzi o sprawy rozpatrywane przez dzielnice i jest to standard polityczny narzucony przez PO.

Stołeczny ratusz już od dłuższego czasu nanosi informacje o wydanych warunkach zabudowy na mapę dostępną w miejskim serwisie mapa.um.warszawa.pl. Dzielnice pójdą krok dalej: w internecie będą publikowane nie tylko decyzje już wydane, lecz także wnioski o „wuzetkę”, o pozwolenie na budowę oraz o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. A także umowy na przebudowy dróg i ulic podpisywane z inwestorami na podstawie art. 16 Ustawy o drogach publicznych.

Wszystkie informacje będą publikowane na stronach internetowych urzędów dzielnic. W pierwszej kolejności mają się tam pojawić bieżące informacje o decyzjach wydawanych po 10 grudnia. Z czasem, sukcesywnie, na stronach mają być zamieszczane także dokumenty dotyczące postępowań prowadzonych od początku bieżącej kadencji samorządu.

Mencwel: Platformie brakowało w tej sprawie woli politycznej

Tomasz Kucharski, burmistrz dzielnicy Praga-Południe pełniący zarazem funkcję przewodniczącego Konwentu Burmistrzów m.st. Warszawy, zastrzega, że zgłoszenia i wnioski wpływające do urzędów nie mogą być publikowane w całości, bo zawierają wizualizacje i szkice objęte prawami autorskimi. – Dlatego będziemy zamieszczać informacje m.in. o tym, kto złożył wniosek lub zgłoszenie i jakiej działki ono dotyczy – dodaje.

– Transparentność decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleniach na budowę jest bardzo istotna. To dobrze, że będą publikowane. Choć dlaczego dopiero teraz? To w zasadzie przyznanie się do wieloletnich zapóźnień Platformy Obywatelskiej w tej dziedzinie – mówi Wojciech Zabłocki, mazowiecki radny PiS, były burmistrz Pragi-Północ.

– To, że zmiana w sprawie „wuzetek” została ogłoszona polityczną decyzją szefa PO w Warszawie, pokazuje, że technicznie nie było przeciwwskazań, żeby tę jawność wprowadzić wcześniej. Brakowało tylko woli politycznej – wytyka Jan Mencwel, aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Autor: Michał Wojtczuk
Źródło: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25498549,wuzetki-bardziej-jawne-burmistrzowie-beda-je-publikowac-w.html
fot. Wizualizacja zespołu wieżowców Varso przy ul. Chmielnej. 310-metrowa wieża będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Kompleks powstaje na podstawie warunków zabudowy, a nie planu zagospodarowania. (MATERIALY INWESTORA)

People are GAME CHANGERS in Real Estate

A my chcemy być częścią tej zmiany! Ważne są dla nas kwestie zmian klimatycznych, dekarbonizacji, tego w jakim świecie, w jakich warunkach, w jakim ekosystemie miast będziemy funkcjonowali w przyszłości.

Read More »